Kanał Mazurski

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. węgorzewski, gm. Węgorzewo

Kategorie: Woda: Zbiorniki, Zapory

Historia Kanału Mazurskiego sięga 1911 roku, kiedy Niemcy rozpoczęły jego budowę, by mazurskie jeziora połączyć z rzeką Łyną, Pregołą (na terenie dzisiejszego obwodu kaliningradzkiego) i Morzem Bałtyckim. Różnica poziomów między jeziorami a morzem (111,2 metrów) miała być zniwelowana za pomocą 10 śluz i dwu jazów walcowo-ruchowych. 5 śluz znajduje się po polskiej stronie (Bajory Wielkie, Bajory Małe, Guja Piaski, Leśniewo Górne, Leśniewo Dolne), podobnie jak jazy (w Gui i Leśniewie). 

Niestety, budowa tego wodnego szlaku komunikacyjnego nie dobiegła końca. Przedsięwzięcie w 1914 roku przerwała wojna. Prace wznowiono w 1934 roku, ale w 1940 r. budowa ostatecznie została wstrzymana. Pozostały potężne żelbetonowe budowle hydrotechniczne i zatopiony w bujnej dzikiej przyrodzie, wypełniony wodą przekop. Warto wiedzieć, że jedna ze śluz, ta we wsi Guja, to jedyna działająca

Długość Kanału Mazurskiego od miejscowości Mamerki nad jeziorem Mamry do Łyny wynosi 50,4 km, w tym na terenie Polski 20,2 km. 

Informacja dla wielbicieli pieszych wypraw: z Mokrego do Leśniewa można dojść wzdłuż kanału ścieżką wydeptaną wśród zarośli. To malowniczy, piękny szlak, a jego początek znajdziemy przy moście u wylotu kanału z Mamr (w połowie drogi powiatowej z Przystani do Pniewa). W dół, prost na ścieżkę, prowadzą schody. Uwaga! Marszrutę rozpocznijmy lewą stroną kanału, następnie, by bezpiecznie dotrzeć do Leśniewa, należy przejść mostem kolejowym na prawą stronę! 

as (Biuro Promocji/Urząd Miejski w Węgorzewie)
Fot. Anna Styrańczak (Biuro Promocji/Urząd Miejski w Węgorzewie)

 

 

Zdjęcia:

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl