bunkry w Mamerkach

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. węgorzewski, gm. Węgorzewo, Mamerki, Mamerki

Kategorie: Bunkry, fortyfikacje: Twierdze

Bunkry w Mamerkach (kwatera główna Niemieckich Wojsk Lądowych) to najlepiej zachowane obiekty na mazurskim szlaku fortyfikacji z II wojny światowej.

Kompleks powstał w latach 1940-1944, zbudowano go dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu. Łącznie wzniesiono ok. 250 obiektów, w tym 30 schronów żelbetonowych.

Do osady Mamerki z Węgorzewa dojedziemy prosto i wygodnie: z drogi wojewódzkiej nr 650 przy wiadukcie za Trygortem (przed Przystanią) należy skręcić w lewo, w stronę Kamionka, Radziej. Miejsce, gdzie znajdują się bunkry, tuż przy drodze, jest oznakowane. Korytarze i wnętrza schronów są niezniszczone i dostępne dla turystów. To tu znajdziemy gigant, którego ściany i stropy mają grubość 7 metrów. Zachowały się zejścia do kanałów oraz cały 30-metrowy podziemny tunel, łączący bunkry numer 28 i 30 w "Mieście Brygidy". Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945.

Obecnie na terenie kompleksu Mamerki w "Mieście Brygidy" działa "muzeum". Schrony Centrum Łączności i Dowodzenia zostały oświetlone i odtworzono wnętrza (ponad 600 m kw. powierzchni). Na stronie www.mamerki.com czytamy: schrony nr 11 i 12 mają tak olbrzymie rozmiary (21 m x 13 m) i wnętrza, że przez lata były "rozpoznawane" jako tajne hale fabryczne do produkcji niemieckich U-Bootów, które miały być transportowane przez śluzę w Leśniewie na Bałtyk. Tak powstała legenda U-Bootów w Mamerkach.

Warto wiedzieć, że poniemieckie bunkry, choć intensywnie eksplorowane przez miłośników historii i techniki, wciąż skrywają wiele tajemnic. Wkrótce jedna z nich, sensacyjna, ujrzy światło dzienne: czy będzie to Bursztynowa Komnata? Tego skarbu, prawodpodobnie ukrytego w Mamerkach, poszukiwano już w latach 50. ub. w. Obiekt nr 31 przetrwał działania saperów, ale podziemnego pomieszczenia nie namierzono. Przeprowadzone niedawno badania georadarem wykazały jednak, że pod fundamentami znajduje się pomieszczenie.

Więcej na ten temat: http://wegorzewo.pl/wiadomosci/1/wiadomosc/91864/sensacja_xx_wieku_w_mamerkach_czyzby_bursztynowa_komnata 

Muzeum czynne jest od połowy kwietnia do połowy października codziennie w godz. 10.00-18.00, poza tym sezonem w soboty i niedziele w godz. 11.00-15.00. Bilety: normalny 17, ulgowy 12 zł

Więcej informacji (także szczegółowo na temat historii obiektów) na stronie www.mamerki.com

as (Biuro Promocji/Urząd Miejski w Węgorzewie, za: Wikipedią, www.mamerki.com)
Fot. Anna Styrańczak (Biuro Promocji/Urząd Miejski w Węgorzewie)

 

Zdjęcia:

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl