kościół pw. św. św. Piotra i Pawła w Węgorzewie

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. węgorzewski, gm. Węgorzewo, Węgorzewo, ul. Zamkowa 16

Kategorie: Obiekty sakralne: Kościoły

Kościół został wybudowany w latach 1605-1611 w stylu późnogotyckim. Na początku XVIII w. dobudowano absydę tworzącą prezbiterium oraz nawy boczne (1729 r.) i w ten sposób budowli nadano kształt krzyża greckiego. Popularnie przez węgorzewian zwany "dużym kościołem", dla odróżnienia od "małego kościółka" pw. Dobrego Pasterza.

Do 1945 kościół ewangelicki, obecnie jest to świątynia rzymokatolików, siedziba dekanatu pw. św. Huberta w Węgorzewie.

Portal wieży jest ostrołukowy, ponad nim, w prostokątnych płycinach piaskowcowych, znajdują się herby fundatorów kościoła: Johannesa Friedricha zu Dohna i Andreasa von Kreutzena. Na wieży jest chorągiewka z datą 1743 r. oraz inicjałami Fryderyka Wielkiego.

Kościół zbudowany został z cegły na podmurówce z kamieni polnych. Jest to jedyny kościół na Mazurach, który ma wykończone gotyckie sklepienie. Dwuprzęsłowa nawa została sklepiona gwiaździście i sieciowo, natomiast w ramionach transeptu mamy pozorne sklepienie krzyżowe. W prezbiterium wykonano sklepienie gwiaździste. Z lewej strony prezbiterium empora otwarta jest arkadą o łuku odcinkowym.

We wnętrzu świątyni znajduje się bogato zdobiony ołtarz z 1652 r. (wykonany w warsytacie królewieckim), ambona z początku XVII wieku, dwa konfesionały z 1696 i 1715 roku oraz najstarsze na Mazurach organy (skonstruowane przez Joachima Thiele z Kętrzyna w latach 1647-1648). Dzięki zachowanym w większości autentycznym XVII-wiecznym piszczałkom organy do dziś mają piękne, oryginalne barokowe brzmienie.

Na ścianach bocznych wewnątrz kościoła w 1987 r. zostały wmurowane trzy płyty nagrobne z XVII i XVIII w.

Strona parafii: www.apostolowie-wegorzewo.pl/

as/Biuro Promocji UM w Węgorzewie (wg. Wikipedii, http://diecezjaelk.pl/component/sobi2/?sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=105
Fot. Anna Styrańczak, Paweł Mrozowski /Biuro Promocji UM w Węgorzewie (zdjęcia współczesne)

Zdjęcia:

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl