kościół pw. Chrystusa Króla w Radziejach

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. węgorzewski, gm. Węgorzewo, Radzieje, ul. Węgorzewska 17

Kategorie: Obiekty sakralne: Kościoły

Kościół z 1827 roku. Ta nietypowa budowla wzniesiona została na planie ośmioboku (długość jednego boku: 8,5 m), dach w formie ostrosłupa zakończony latarnią. W centralnej części kościoła znajduje się naturalnej wielkości figura Chrystusa na krzyżu, wykonana z polichromowanego betonu. Najstarsze, zachowane z dawnego wyposażenia, elementy to dwa niderlandzkie obrazy z pierwszej połowy XVII w. oraz barokowy anioł chrzcielny, amorek i figury ewangelistów. Projektantem kościoła miał być następca tronu Fryderyk Wilhelm IV.

Warto wiedzieć, że katolicka świątynia istniała w Radziejach już w XV w. Kościół (wówczas pw. św. Mikołaja) należał do archiprezbiteratu w Reszlu. W 1673 r. powstał nowy kościół, fundatorem budowli był Ahasver von Lehndorff. Siedziba Lehndorffów mieści się w niedalekim Sztynorcie.

Obecny kościół wybudowali ewangelicy. Po II wojnie światowej świątynię przejęła wspólnota katolicka. Parafię erygował w 1962 r. biskup warmiński Tomasz Wilczyński. 

Z trzech dzwonów ufundowanych w 1727 r. przez patrona kościoła Lehndorffa pozostał tylko jeden, najmniejszy, z jego herbem. Zaginione w 1945 r. dzwony zastąpiły nowe w 1972 r. Z istniejącego niegdyś kościelnego cmentarza zachowały się kamienne nagrobki żołnierzy z I wojny światowej. Przy kościele znajduje się drewniana dzwonnica z pierwszej połowy XVIII w. (starsza od budynku samej świątyni) oraz murowany budynek plebanii z 1907 r.

Dojazd do Radziej z Węgorzewa: z drogi wojewódzkiej 650 za Trygortem (przed wiaduktem na wysokości jeziora Przystań) należy skręcić w lewo, następnie należy kierować się prosto. Kościół w Radziejach może być ciekawym celem wycieczki rowerowej: wystarczy nieco wydłużyć trasę Mała Pętla Mamr

as (Biuro Promocji/Urząd Miejski w Węgorzewie)  
Fot. Anna Styrańczak (Biuro Promocji/Urząd Miejski w Węgorzewie)

Informacja wg:

www.wikipedia.org

www.encyklopedia.warmia.mazury.pl

 

Zdjęcia:

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl