wzgórze nad Święcajtami

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. węgorzewski, gm. Węgorzewo, Węgorzewo

Kategorie: Punkty widokowe: Wzniesienia

Ze wzgórza, na którym usytuowano cmentarz poległych w okolicach Węgorzewa żołnierzy niemieckich i rosyjskich z okresu I wojny światowej, rozciąga się przepiękny widok na jezioro Święcajty, Wyspę Kocią i Półwysep Kalski. Ten punkt widokowy to doskonały cel pieszego spaceru z Węgorzewa lub rodzinnego wypadu rowerowego. Panorama jest bajeczna o każdej porze roku.

Cmentarz powstał w 1917 r. na wzgórzu dawniej zwanym Jaegerhoehe (Wzgórze Strzelców). Spoczywa tu 344 żołnierzy niemieckich i 234 żołnierzy rosyjskich. Nekropolia ma powierzchnię 3400 m kw., jest ogrodzona kamiennym murkiem. Mogiły ułożone są rzędami wzdłuż alejek i kamiennego ogrodzenia. W punkcie centralnym, na podwyższonym tarasie, stoi wysoki drewniany krzyż (ufundowany jeszcze przez rodzinę Lehndorffów, arystokratów z Prus Wschodnich, właścicieli dawnego majątku i pałacu w Sztynorcie). Nieopodal znajduje się pomnik z inskrypcją w języku niemieckim. Cmentarz zbudowano według projektu architekta krajobrazu Hansa Martina z Berlina.

Wzgórze swoją nazwę zawdzięcza 10. Królewskiemu Pułkowi Myśliwych Konnych armii pruskiej, którzy trafili do Węgorzewa w 1913 roku. W miejscu dzisiejszego cmentarza mieli poligon.

Z Węgorzewa dotrzemy tu ulicą Jasną (po drodze plaża miejska Kal na Zatoce Paluszek, przed nią należy skręcić w lewo i dalej podążać drogą gruntową równolegle do linii brzegu), przed wzgórzem znajdziemy oznakowania. Inna droga z Węgorzewa to krajówka 63 (wzdłuż ścieżka rowerowa), z której (za Górą Konopki) należy zejść w prawo. Żwirowa droga przez lasek wiedzie wprost na wzgórze.

as/Biuro Promocji UM w Węgorzewie (korzystałam m.in. z: www.mojemazury.pl, www.mazuryaktywne.pl i www.mazury.travel.pl)
Fot. Anna Styrańczak/Biuro Promocji UM w Węgorzewie (zdjęcia współczesne)

Zdjęcia:

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl