wyspa Upałty

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. węgorzewski, gm. Węgorzewo, jezioro Mamry, jezioro Mamry

Kategorie: Natura: Przyroda

Największa wyspa na Mamrach (i na wszystkich Wielkich Jeziorach Mazurskich), część rezerwatu Wyspy na Jeziorach Mamry i Kisajno. Powierzchnia: 67 ha. Brzegi wyspy porośnięte są trzciną, schronienie znajduje tu liczne ptactwo wodne, w tym orzeł bielik.

Wyspa jest miejscem ciekawym historycznie: niegdyś należała do rodziny Lehndorffów (którzy rezydowali w pałacu w Sztynorcie). Jeszcze przed wojną znajdowały się tu altany i park, funkcjonowała restauracja, leśniczówka i domki letniskowe. Wszystko to wraz z alejkami i kamiennym molem zlokalizowane było w części północnej wyspy. Z przedwojennego Angerburga na Upałty kursował statek, wyspa była modnym miejscem niedzielnego wypoczynku.

W latach 1941-1944 na Upałtach stacjonował pododdział ochrony kwatery (OKH) w Mamerkach. W tym czasie wyspa połączona była z lądem drewnianym mostem (spalony w 1945 r.). Od mostu dojazd prowadził do drogi między Pniewem a Mamerkami. Wciąż można znaleźć pozostałości betonowych umocnień z tego okresu, po innych budowlach pozostały tylko fundamenty.

Blisko zachodniego brzegu wyspy znajduje się samotny nagrobek Augusta Quednau, geografa, nauczyciela z Pniewa.

Dziś wokół Upałt prowadzą trasy wielu regat, dopływa do niej Żegluga Mazurska.

(as/BP, wg Wikipedii)
Fot. Anna Styyrańczak (BP/UM)

Zdjęcia:

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl