Solidarność naszą bronią. Węgorzewianki dołączyły do Międzynarodowego Strajku Kobiet

 (link otworzy duże zdjęcie)
Do Międzynarodowego Strajku Kobiet (zorganizowanego 8 marca w wielu miastach na całym świecie) dołączyły także mieszkanki Węgorzewa. Głównym hasłem wydarzenia był sprzeciw wobec łamania praw kobiet. Wśród postulatów: pełne prawa reprodukcyjne, wdrożenie Konwencji Antyprzemocowej, poprawa sytuacji ekonomicznej kobiet.

Zanim w środę protest dał się słyszeć, było go widać. Na słupach zawisły plakaty, na tabliczkach umieszczonych w kilku miejsach w mieście można było przeczytać główne postulaty akcji.

Po południu strajkowicze kolumną oznaczonych flagami aut przejechali ulicą Zamkową z placu targowego aż do alei Wojska Polskiego, skąd wrócili na plac Wolności. Zgodnie z zawołaniem "zróbmy hałas", były klaksony, gwizdki, bębnienie. W centrum miasta, przy amfiteatrze, na mieszkańców czekał "kiosk wiedzy" z ulotkami i petycjami do podpisania.

− Akcja wypadła wspaniale. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo! − mówi Eliza Brzozowska-Płońska, a Jolanta Świrkowicz dodaje (obie z grupy Dziewuchy Dziewuchom Węgorzewo): − Podczas przygotowań do akcji prostestacyjnej często spotykałam się z niechęcią, obojętnością lub zrezygnowaniem − tym bardziej cieszy liczba osób, które w środę do nas dołączyły. Wiedzieliście, że mamy prawo do udziału w strajku i dlaczego to robimy. To bezcenne.

Solidarność kobiet to ogromna siła. Po spotkaniu 8 marca czuję, że razem możemy zmienić sytuację kobiet mówiła jedna z uczestniczek demonstracji już na placu Wolności.

Łącznie w proteście w Węgorzewie udział wzięło około 80 osób.

Organizator demonstracji, grupa obywatelska Dziewuchy Dziewuchom Węgorzewo, dziękuje za wsparcie węgorzewskiej Policji 

Jak czytamy na FB (wydarzenie), Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca został w Polsce zrealizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalną, bezpartyjną inicjatywę kobiet (z organizacji kobiecych, ale też niezrzeszonych), które zorganizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet ("Czarny Poniedziałek") 3 października 2016 r. w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą oraz lokalne grupy działania, aktywistki grup formalnych i nieformalnych. W koalicji MSK udział wzięły kobiety w ponad 30 państwach Działaniom przyświecało hasło Solidarność naszą bronią

(as/BP)
Fot. Anna Styrańczak (BP/UM)

Opublikowano: 09 marca 2017 09:51

Kategoria: Aktualności

Międzynarodowy Strajk Kobiet w Węgorzewie

Powiązane wiadomości:

Wyświetleń: 2835

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl