Polacy z Wileńszczyzny. W sześć dekad po ostatnim przesiedleniu

 (link otworzy duże zdjęcie)
Niezwykła wystawa: Polacy z Wileńszczyzny już czeka na zwiedzanie w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Tworzą ją najcenniejsze muzealia, ale też pamiątki Kresowiaków i ich potomków − węgorzewian, którzy dzielą się z nami pamięcią swoich korzeni.

To historia naszego miasta. Warto obejrzeć, warto przeczytać katalog z podstawowymi informacjami nie tylko o samej ekspozycji, ale też o początkach tzw. repatriacji. Czytamy w niej: Ekspatriacja, choć bolesna i niesprawiedliwa, była oparta na mocy umowy podpisanej przez przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych Mecislovasa Gedvilasa z przewodniczącym Komitetu Wyzwolenia Narodowego Polski Edwardem Osóbką-Morawieckim. Podpisana 22 września 1944 r. w Lublinie przewidywała ewakuację Polaków z Litwy i Litwinów z Polski. Na jej mocy z Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej do Polski wyjechało ponad 197 tys. Polaków, natomiast z Polski do Litwy 14 osób. (...) II wojna swiatowa przyniosła okupację na Wileńszczyźnie. W ciągu pięciu lat pięciokrotnie zmieniali się najeźdźcy przynosząc śmierć i znieszczenie. Losy Wileńszczyzny i jej mieszkańców były tragiczne i heroiczne. Polska na tych ziemiach odcisnęła bardzo istotne piętno − w najlepszym znaczeniu − i tę pamięć należy pielęgnować.  

Wernisaż odbył się w piątek, 21 kwietnia.

− Wiedzieliśmy, że ta tęsknota za Wilnem w was jest. Ale dopiero pobywszy tutaj możemy zrozumieć, jak wielka to tęsknota. Kultura polska na Wileńszczyźnie żyje, pielęgnujemy ją w miarę naszych możliwości (nadmożliwości!), a każdy pobyt w Macierzy jest dla nas jak ładowanie naszych akumulatorów. Dziś, wśród was, naładowaliśmy je na długo! − ze wzruszeniem mówił Edward Puncewicz, starosta niemenczyński.

− Moja rodzina dotarła do Węgorzewa w 1946 roku. Dziękuję pracownikom muzeum za to wydarzenie. Za determinację w poszukiwaniu pamiątek i eksponatów. Jak korzenie potrzebne są drzewu, by mogło czerpać soki i się wzmacniać, tak każdemu człowiekowi pamięć jego historii niezbędna jest do budowania własnej wartości i budowania społeczności − dziękował Maciej Zmitrowicz, przewodniczący Rady Powiatu w Węgorzewie, także potomek Wilniuków i jeden ze współtwórców wystawy. 

Wśród eksponatów znalazły się fotografie, dokumenty, rodzinne pamiątki, spisane wspomnienia, przedmioty codziennego użytku. Po raz MKL wystawiło gliniane rzeźby Erazma Szyszki z Zapolina w powiecie Wilejka 

Na wystawę pamiątki udostępnili: Stanisława Burak, Czesław Chyziewicz, Paweł Cymer, Józef Daszczyński, Krystyna Warkwska-Downarowicz, Władysław Downarowicz, Krystyna Folejewska, Irena Gierdal, Władysława Jańczuk, Halina J urewicz, Piotr Krupski, ks. Klemens Litwin, Piotr Mażul, Zofia Rycharska, Henia Szczepańska, Regina Tarasewicz, Sława Tarasewicz, Krzysztof Trejbszo, Jadwiga Zadrożna, Jerzy Zinkiewicz, Maciej Zmitrowicz

Gośćmi wersnisażu obok wymienionych w tym tekście, byli m.in.: burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk, Barbara Dawcewicz ze Starostwa Powiatu Węgorzewskiego, Algimant Baniewicz, dyrektor Muzeum Etnograficznego Wileńszyzny w Niemenczynie, Piotr Bojarski z OBN w Olsztynie, współautor książki Między Wilnem a Olsztynem. W 70. rocznicę przybycia Polaków z Wilenszczyzny na Warmię i Mazury oraz przedstawiciele organizacji sybirackich i kombatanckich, wśród tych ostatnich Edward Purkiewicz "Błyskawica", dowódca założonego w 1949 r. w Węgorzewie antykomunistycznego "Sokoła", żołnierz AK (skazany w 1952 r. na 15 lat więzienia, w marcu tego roku odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski)

Wydarzenie muzycznie wzbogacili: chór Ojczyzna z parafii pw. sw. św. Piotra i Pawła w Węgorzewie, wielokrotnie nagradzany za kultywowanie wileńskich tradycji zespół śpiewaczy Zaciszuki z Węgorzewa i cymbalista Piotr Krupski z Elbląga  

(as/BP)
Fot. Anna Styrańczak (BP/UM)

Opublikowano: 22 kwietnia 2017 15:14

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Powiązane wiadomości:

Wyświetleń: 813

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl