Ogólnopolski Strajk Kobiet uhonorowany European Citizenship Award 2017 w kategorii inicjatywa obywatelska. To także nagroda węgorzewianek!

 (link otworzy duże zdjęcie)

Jesienią ubiegłego roku protestowały w setkach miast i miasteczek w Polsce, w tym także w Węgorzewie. Ich Czarne poniedziałki (3, 24 października, 7 listopada) przeszły do historii pod hasłem "wolność wyboru". Polskie, wkurzone kobiety − jak piszą o sobie, głośno nawoływały do poszanowania podstawowych praw człowieka, w tym prawa decydowania o własnym ciele, dostępu do skutecznej antykoncepcji i do rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach. NIE całkowitemu zakazowi aborcji, NIE dla agresji wobec kobiet, NIE dla Kościoła w polityce i NIE dla polityki w edukacji − te postulaty dzięki OSK głośno wybrzmiały na naszych ulicach. 3 października demonstrowało ponad sto tysięcy osób.

Potem były kolejne akcje: setki podpisanych petycji, spotkania, marsze (w tym ten na Dzień Kobiet z mottem "Solidarność naszą bronią"). W Węgorzewie demonstracje organizowały Dziewuchy Dziewuchom, grupa obywatelska zawiązana w ramach OSK. 

Dziś Organizatorki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet za ich działania zostały uhonorowane już po raz kolejny. Do Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk (za "wyjątkowy wpływ na rzeczywistość"), przyznanej wiosną tego roku oraz nagrody Federacji Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny doszła European Citizenship Award 2017 (Europejska Nagroda Obywatelska) w kategorii "inicjatywa obywatelska roku". Dodajmy, że Global Fund for Women umieścił czarny poniedziałek 3 października 2016 r. na liście 10 najważniejszych momentów w walce o prawa kobiet w 2016 roku. 

Wiadomość o ostatnim prestiżowym wyróżnieniu we wtorek, 16 maja, pojawiła się na facebookowym fanpage'u OSK: Otrzymałyśmy właśnie nagrodę European Citizenship Award 2017 w kategorii "Active Citizens' Initiative of the Year"! My, czyli bezpartyjny, oddolny ruch kobiet, które 3 października 2016 r. zainicjowały, zorganizowały i przeprowadziły masowe protesty przeciw procedowanemu przez Sejm całkowitemu zakazowi aborcji. My. Nie partie. Nie polityczki i nie politycy.

Europejskie Nagrody Obywatelskie (organizatorzy konkursu: Volonteurope i Europejskie Forum Obywatelskie) promują społeczne inicjatywy (honorowane są także działania indywidualne), podejmowane w obronie demokracji. W tym roku szczególny nacisk kładziony był na walkę z zarzewiem ekstremizmu. Kandydaci zostali wybrani przez międzynarodowe jury oraz w drodze głosowania online.

W kategorii "inicjatywa medialna" nagrodzono We Are Here Academy (Akademia Medialną Jesteśmy Tutaj) zawiązaną prze grupe uchodźców w Holandii, w kategorii "przedsiębiorstwo społeczne" − spółdzielnię Tast of Home (Smak Domu), kulinarny projekt Centrum Studiów nad Pokojem w Chorwacji (idea: poznawanie kultury uchodźców i migrantów w Chorwacji), w kategorii "wolontariusz" − Saida Jassera, zamieszkałego w Niemczech młodego syryjskiego uchodźcę, społecznika wspierającego uchodźców z krajów arabskich

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 5 listopada w Strasburgu, przed Światowym Forum na rzecz Demokracji. Zwycięzcy oraz jury zostaną zaproszeni do udziału w wielu wydarzeniach i spotkaniach, m.in. w Dniach Społeczeństwa Obywatelskiego w Brukseli (26-27 czerwca 2017 r.)

O nagrodzie na stronie The European Civic Forum (ECF), międzynarodowej organizacji zrzeszającej społeczności i organizacje pozarządowe z 27 państw europejskich, zajmujące się edukacją obywatelską, prawami człowieka i na rzecz demokracji.
http://civic-forum.eu/en/press-release/european-citizenship-awards-this-years-laureates-are 
 

(as/BP)
Na zdjęciu u góry: demonstracja pod hasłem "Solidarność naszą bronią", Węgorzewo, 8 marca 2017 r.
Fot. Anna Styrańczak (BP/UM)  
 
Poniżej kadry z "czarnych protestów" w największych miastach w Polsce oraz w Węgorzewie, 3, 24 października 2016 r. oraz zdjęcia z briefingu prasowego pod siedzibą Sejmu RP, poświęconego Międzynarodowemu Strajkowi Kobiet 8 marca (Fot. Anna Styrańczak). W briefingu udział wzięły także członkinie grupy obywatelskiej Dziewuchy Dziewuchom Węgorzewo

Opublikowano: 17 maja 2017 11:29

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Powiązane wiadomości:

Wyświetleń: 1127

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl