Wspólna historia, wspólne miejsce, wspólne potrzeby i różne punkty widzenia. Rozwijamy Skrzydła Polski Lokalnej

 (link otworzy duże zdjęcie)
Budowanie wspólnoty i wzmacnianie jej fundamentów było tematem debaty, która 18 maja odbyła się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Węgorzewie w ramach projektu Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej. 

W spotkaniu, podobnie jak rok temu (biblioteka otrzymała zaproszenie do udziału w projekcie po raz drugi) udział wzięli mieszkańcy gminy Węgorzewo zaangażowani w życie publiczne zawodowo, społecznie, wolontariacko. 

Do rozmowy z członkami organizacji pozarządowych, pracownikami służb, emerytami aktywnymi w szeregach związkowych i w stowarzyszeniach zasiedli też samorządowcy i przedstawiciele jednostek gminy włącznie z burmistrzem Węgorzewa Krzysztofem Piwowarczykiem: Dorota Giczewska, dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, radny miejski Dariusz Wasilewski (jednocześnie prezes Mazurskiej Fundacji Bonus Pastor) czy niżej podpisana Anna Styrańczak z Biura Promocji w Urzędzie Miejskim w Węgorzewie. Cieszy, że mocną reprezentację w tej jakże ważnej i interesującej dyskusji miała młodzież: nie zabrakło wolontariuszy z naszych szkół i młodych radnych (Karolina Herbaczewska, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej w Węgorzewie).

− Obecność młodzieży w życiu społecznym Węgorzewa jest ostatnio zauważalna − to się chwali! Przykładem są inicjatywy młodych radnych tej kadencji, choćby plenerowa wystawa fotograficzna na ogrodzeniu wokół zamku czy akcja "sprzątania świata" − podkreśla Krzysztof Piwowarczyk i dodaje: − Generalnie aktywność obywatelska w naszej gminie wzrasta. Coraz więcej działań charytatywnych, wydarzeń organizowanych przez grupy nieformalne, ale też sołectwa, stowarzyszenia. Imprezy o tradycyjnym scenariuszu społecznicy nam "odmładzają" organizując je po swojemu (tak było z otwarciem sezonu żeglarskiego). Brawo! Na tym właśnie powinna opierać się wspólnota: poczuciu odpowiedzialności za wspólne dobro, budowanym ponad podziałami politycznymi czy światopoglądowymi. Jednak poza tym, co nas łączy, warto czasem zastanowić się i nad konfliktem interesów (te zawsze będą, w każdej wspólnocie) − to droga do osiągania kompromisów. A bez kompromisów wspónoty nie da się umacniać. 

Debata miała charakter warsztatów. Uczestnicy, zgrupowani w kilkuosobowe drużyny, wskazywali znamiona wspólnoty.

− Wspólne miejsce zamieszkania, lokalny patriotyzm. Wspólna historia poszczególnych społeczności. Wspólne potrzeby (kto z nas nie potrzebuje dostępu do opieki zdrowotnej, kultury, edukacji?) − wymieniali. 

Wśród obszarów wynotowanych jako warte wzmocnienia znalazły się: ochrona wspólnego mienia i środowiska (od szkolnej edukacji przez czyny społeczne po kary reedukacyjne), promowanie podjętych działań, wspieranie talentów, ale też obywatelska pomoc społeczna...

− ...która działałaby na zasadzie mobilnego wolontariatu. Ochotnicy pełniliby dyżury telefoniczne, pomoc świadczona byłaby interwencyjnie − wyjaśniała Agata Dwilewicz (na zdj. u góry) ze szkolnego klubu wolontariackiego w węgorzewskim LO. 

Warto wiedzieć, że biblioteka miejska w Węgorzewie jest jednym z ponad pięćdziesięciu organizatorów lokalnych dyskusji (równolegle odbywają się one 15-21 maja w miastach i miasteczkach w całej Polsce). Nasz punkt widzenia (wraz z innymi) zostanie przedstawiony podczas listopadowego XII Kongresu Obywatelskiego.

 

Spotkanie poprowadził Dominik Sudoł, absolwent Szkoły Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP w Warszawie oraz Studium Zarządzania Organizacjami Pozarządowymi na Collegium Civitas w Warszawie, wolontariusz, pracownik i trener organizacji pozarządowych

Projekt Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej realizuje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Kongresu Obywatelskiego 

Kongres Obywatelski to długofalowy projekt, którego celem jest uczynienie z Polski lepszego miejsca do pracy i życia − czytamy na fanpage'u Kongresu na Facebooku. − Chcemy to czynić poprzez autorefleksję, spotkania, wymianę dobrej energii i budowanie polskiego RAZEM w duchu wzajemnego szacunku i uznania. Chcemy być RAZEM, pomimo tego, że pochodzimy z różnych miejscowości i działamy w różnych branżach i środowiskach. Mamy często odmienne poglądy i reprezentujemy wszystkie pokolenia. Łączy nas to, że Polska nie jest nam obojętna – wspólnie „wyprzedzamy przyszłość” i zastanawiamy się nad naszym rozwojem. Po 25 latach warto, abyśmy stanęli razem przed lustrem i przyjrzeli się sobie. Zatrzymajmy się więc na chwilę w nieustannym biegu i zastanówmy się, jacy byliśmy, jacy jesteśmy, a jacy chcielibyśmy być? Z czego możemy być dumni, a nad czym powinniśmy pracować?

www.facebook.com/KongresObywatelski/?fref=ts

Strona Kongresu Obywatelskiego: www.kongresobywatelski.pl


(as/BP)
Fot. Anna Styrańczak (BP-UM)

 

Opublikowano: 18 maja 2017 15:08

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Powiązane wiadomości:

Wyświetleń: 908

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl