Węgorzewo ma swój hejnał! To najpiękniejsza melodia spośród 19 utworów zgłoszonych przez kompozytorów z całej Polski

 (link otworzy duże zdjęcie)
Wpada w ucho, ma pogodny charakter i ciekawą linię melodyczną − łatwo go zapamiętać, ale wytypować go już tak łatwo nie było. Hejnał Węgorzewa zaproponowało aż 13 uczestników konkursu ogłoszonego przez gminę Węgorzewo. Swoje dzieła nadesłali kompozytorzy z całej Polski, z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Szczecina, Elbląga, Łodzi, Krakowa, Katowic, Lądka Zdroju, Wrocławia, Kryszkowa w województwie wielkopolskim, troje z Węgorzewa!

Wśród propozycji znalazły się i utwory nawiązujące do hejnałów myśliwskich, i melodie łagodne, podniosłe, i utrzymane w żwawym tempie. Wszystkie spełniły wymogi konkursu, ale z miejsca odrzucone zostały te dwie, w których wyraźnie pobrzmiały frazy zapożyczone z popularnych melodii.

− Podkreślić należy, że wszystkie prace prezentują wysoki poziom. Są naprawdę ciekawe − mówił Mirosław Błudzień, dyrektor Węgorzewskiego Centrum Kultury na zakończenie posiedzenia komisji konkursowej.

Otwarcie kopert z płytami CD i zapisami nutowymi oraz odsłuchanie hejnałów odbyło się w środowy wieczór, 19 lipca. W komisji zasiedli intrumentaliści − Mirosław Gostomski (puzonista, szef węgorzewskiej orkiestry jazzwej Small Band, nauczyciel w Węgorzewskiej Akademii Muzyki) i Krzysztof Bielaszka (kapelmistrz węgorzewskiej orkiestry dętej), a także Ihor Huła, akordeonista, instruktor w Studio Wokalnym działającym w WCK, Jerzy Dorosz, wokalista, absolwent Szkoły Muzycznej II stopnia w Szczecinie oraz w imieniu samorządu gminy − Tomasz Wierzchowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Węgorzewie i radna Danuta Czumaj (po godzinach sopranistka w chórze Moderato).

Hejnał Węgorzewa usłyszymy już podczas tegorocznych Dni Węgorzewa, na placu Wolności.

Materiał video z prac komisji już wkrótce na Węgorzewo.TV

(as/BP)
Fot. Anna Styrańczak (BP/UM)

Opublikowano: 20 lipca 2017 09:15

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Powiązane wiadomości:

Wyświetleń: 1263

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl