Jarmark Folkloru: tu się obkupisz, posłuchasz ludowej muzyki na żywo, nauczysz lepić dzbanki. Podajemy wyniki przeglądu i konkursu wystawców!

 (link otworzy duże zdjęcie)
W Węgorzewie trwa 40. Międzynarodowy Jarmark Folkloru (5-6 sierpnia). W programie wydarzenia tradycyjnie znalazły się targi sztuki ludowej i rękodzieła (w  tym roku gościmy ponad 250 wystawców!), przegląd zespołów folklorystycznych, kapel i solistów z Polski i z krajów ościennych, pokazy warsztatowe tradycyjnego rzemiosła, a także konsultacje merytoryczne dla zespołów i solistów.

Z okazji 40-lecia Jarmarku na placu Wolności, gdzie odbywa się kiermasz, można wybić monetę jubileuszową (stoisko vis a vis sceny, za miejscem dla publiczności) oraz otrzymać pocztówkę okolicznościową i słodkości na stoisku informacyjnym. Twórcy zapraszają na swoje stoiska: każdy może spróbować swoich sił w tkactwie i garncarstwie, wykonać kwiaty z bibuły, wziąć udział w warsztatach zdobienia toreb papierowych czy wspólnie z innymi uczestnikami Jarmarku stworzyć „Kolorowankę XL”.

Sobotni (6 sierpnia) wieczór organizatorzy zarezerwowali dla zaproszonych twórców na Wieczór z kulturą ludową (w Parku Etnograficznym nad Węgorapą). 

W Przeglądzie Zespołów i Solistów Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który jest nieodłączną i jedną z najważniejszych części Jarmarku, udział wzięło 7 zespołów śpiewaczych, 10 solistów śpiewaków, 7 solistów instrumentalistów, 5 kapel, 5 wykonawców w kategorii "folklor rekonstruowany", par "mistrz-uczeń" w tym roku nie zgłoszono. Laureaci będą nasz region reprezentować podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 2018 roku.

Oto oni:

 

zespoły śpiewacze: Zielona Dąbrowa z Nowej Wsi Ełckiej
soliści śpiewacy: Elżbieta Kasznia z Rozóg
soliści instrumentaliści: Władysław Downarowicz z Węgorzewa
kapele: Łysozianie z Rasząga

folklor rekonstruowany: nie wytypowano

Dodatkowo laureatów i wyróżnionych wykonawców nagrodzono. Poza wymienionymi wyżej wyróżnienia otrzymali: zespoły śpiewacze − Orzyszanki z Orzysza, Wrzos z Rozóg, Prząśniczki z Kowal Oleckich, Dąbrozionki z Rozóg, solistki śpiewaczki i soliści śpiewacy − Krystyna Warakomska-Downarowicz z Węgorzewa, Halina Komosińska z Karbowskich, Jadwiga Masłowska ze Stradun, Ryszard Borzymowski z Czerwonki i Władysław Gwiazda z Rozóg, soliści instrumentaliści − Piotr Krupski z Elbląga i Jakub Karpuk z Ełku; kapele − Trampulka z Piecek i Rodzinna Kapela Bałdygów z Mazuchówki; odtwórcy folkloru (folklor rekonstruowany) − zespół śpiewaczy Folklbabeczki z Pisza, zespół śpiewaczy Budzewiaki z Budzewa i kapela Bum Cyk Cyk z Ełku.

Wyniki zostały ogłoszone dziś, 6 sierpnia, na scenie Jarmarku. Artystów oceniało jury w składzie: mgr Anastazja Sidor, etnografka z Puńska, dr hab. Tomasz Nowak, etnomuzykolog, etnochoreolog, pracownik Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Tomasz Rokosz, polonista, folklorysta, etnomuzykolog, pracownik Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach

 

Wyniki konkursu Na najlepsze prace prezentowane na stoisku dla wystawców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych:

 

I Anna Farańczuk z Olsztyna (pisankarstwo),
Anna Karwacka-Kosińska z Białej Podlaskiej (koronkarstwo szydełkowe) ex aequo
II Roman Guzek z Brzozowa (plecionkarstwo),
Eugeniusz Świątkowski z Leszna (plecionkarstwo) ex aequo
III Łukasz Mentel ze Stryszawy (zabawkarstwo),
Władysław Murzyn z Zalesia (plecionkarstwo) ex aequo

 

Wyróżnienia: Stanisław Ropiak z Myszyńca Starego (pieczywo obrzędowe, wycinanki), Zdzisław Bziukiewicz z Wachu (wyroby z bursztynu, koronka frywolitkowa), Maria Ciechańska z Łodzi (wycinanka), Szymon Jania z Myślenic (rzeźba), Zbigniew Małkowski z Kieźlin (rzeźba), Aleksandra i Krzysztof Zawaccy z Wichrowic (plastyka zdobnicza, rzeźba)

Wystawców oceniało jury w składzie: Barbara Grąziewicz-Chludzińska, prezeska Fundacji Dziedzictwo Nasze w Węgorzewie, inicjatorka utworzenia i dyrektorka Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie w latach 1991-2003, Anna Bałdyga, artystka ludowa oraz Marta Żebrowska z Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku  

 

Więcej o 40. Międzynarodowym Jarmarku Folkloru, kolejność występów, informacje o wykonawcach: http://wegorzewo.pl/wiadomosci/1/wiadomosc/117796/przed_nami_jarmark_folkloru_po_raz_czterdziesty_zapraszamy_w_sob

Organizator: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie (www.muzeum-wegorzewo.pl)
Wydarzenie wspófinansowane przez Gminę Węgorzewo

(as/BP)
Fot. Anna Styrańczak (BP/UM)

Opublikowano: 05 sierpnia 2017 17:02

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

40. Międzynarodowy Jarmark Folkloru

Filmy:

Powiązane wiadomości:

Wyświetleń: 2543

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl