Ratownictwo na lodzie. Strażacy szkolą młodzież, my przypominamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa

 (link otworzy duże zdjęcie)
Jest mróz, zamarznięte jeziora, kanały i stawy kuszą. Pamiętajmy: wchodzenie na ściętą taflę może być niebezpieczne, a próby nieumiejętnego ratowania − zgubne i dla tonącego, i dla niosącego pomoc. 

Bądź pokorny wobec żywiołu! O czym należy pamiętać: 

 • Dzieci bez opieki dorosłych w ogóle nie powinny wchodzić na zamarznięte stawy, jeziora, rzeki!
 • Na lód nigdy nie wchodź sam, bądź w grupie osób, na które możesz liczyć w krytycznej sytuacji. Zachowajcie między sobą pewną odległość.
 • Zalegający na pokrywie lodowej śnieg jest zdradliwy (trudno ocenić zagrożenie, nie widać przerębli). Obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając jego wytrzymałość.
 • Lód, na który wchodzisz, musi mieć co najmniej 10 cm grubości i nie powinno być na nim przerębli. Temperatura otoczenia  powinna być ujemna.
 • Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach (woda w ruchu trudniej zamarza).
 • Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć uwagę innym o niebezpieczeństwie.
 • Wystająca na lodzie gałąź, krzaki mogą być ostrzeżeniem o niebezpieczeństwie (np. o przeręblu). Jeśli Ty zauważysz nieoznakowany przerębel lub inne niebezpieczeństwo, postaraj się je oznakować.
 • Na lodzie warto mieć przy sobie gwizdek (do ewentualnego wezwania pomocy), a także kolce (czekany) pomocne przy wczołganiu się na lód (do kupienia w sklepach wędkarskich).
 • Podczas wędrówki uderzaj co pewien czas np. podeszwą w lód; gdy pod wpływem uderzenia pokrywa lodowa pęka lub trzeszczy – wycofaj się tą samą drogą.
 • Pojazdami motorowymi możesz jeździć tylko po specjalnie przygotowanych torach.
 • Jeżeli zdecydujesz się na wjazd samochodem na lód, bądź przygotowany, żeby szybko opuścić pojazd. Na lodzie nie używaj pasów bezpieczeństwa, szyby powinny być opuszczone.

Kiedy zauważysz osobę tonącą, postaraj się zaalarmować służby ratunkowe: straż pożarną (tel. 998, 112) lub pogotowie ratunkowe (999, 112). Pamiętaj! Najważniejsze jest bezpieczeństwo ratownika. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą! Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów.

Udzielając pomocy nie biegnij, zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który w każdej chwili może się załamać! Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając.

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia. W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

Apelujemy o ostrożność!

Zobacz także: kulig i jazda samochodem po lodzie w świetle obowiązujących przepisów

(as/BP)
Na zdjęciu u góry i poniżej: pokaz ratownictwa na lodzie zorganizowany 19 stycznia przez strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Państwowej w Węgorzewie. "Tonący" w przeręblu na oczach licznie zebranych uczniów i przechodniów został wyciągnięty z wody kilkoma technikami, m.in. przy użyciu gałęzi, sanek, rzutki ratowniczej, liny czy kolców lodowych. Pokaz odbył się na zatoce na Węgorapie przy zamku. Przy śluzie strażacy zademonstrowali akcję ratowniczą na załamującym się lodzie
Fot. Anna Styrańczak (BP/UM)

Opublikowano: 15 lutego 2018 18:43

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 265

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl