Dzień Kobiet z uśmiechem i upominkami − i Dzień Kobiet bez Dnia, z nadzieją, że jeszcze nadejdzie

 (link otworzy duże zdjęcie)
Dzień Kobiet już po raz drugi na ulicach Węgorzewa miał różne oblicza. Były kwiaty − i były postulaty.

Uśmiech na twarzach węgorzewianek wywołały tulipany i drobne upominki rozdawane przez społeczników z Młodzieżowej Rady Miejskiej. Breloczkami w kształcie serduszek (przygotowanymi przez uczniów Szkoły Podstawowej im. K. Obitza w Węgielsztynie oraz samych radnych) obdarowywane były nie tylko panie, ale także, dwa dni później, napotkani panowie (10 marca, w mniej popularnym, bo obchodzonym tylko w niektórych krajach Dniu Mężczyzn).

Młodym radnym dziękujemy za tę inicjatywę!

W tle miłych niespodzianek 8 marca dał też słyszeć głos "wkurzonych", protestujących kobiet. Podobnie jak w ubiegłym roku członkinie grupy Dziewuchy Dziewuchom Węgorzewo dołączyły do Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Zawołanie węgorzewianek "nie świętujemy" i wymowne hasło "Dzień Kobiet jeszcze nadejdzie" na czarnym banerze przy głównej ulicy to przypomnienie o wciąż nie spełnionych postulatach wielu Polek, podnoszonych od Czarnego Poniedziałku (3 października 2016 r.). Organizatorki "nieświętowania" domagają się liberalizacji prawa aborcyjnego, dostępu do bezpłatnej nowoczesnej antykoncepcji i do pełnego zakresu usług medycznych (także dla kobiet ciężarnych), refundacji in vitro, zniesienia tzw. klauzuli sumienia, surowego karania (także izolacją) sprawców przemocy domowej, rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach, poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet, a także poszanowania praw mniejszości seksualnych i osób transpłciowych, delegalizacji organizacji odwołujących się do faszyzmu i nazizmu.  

− Kiedy kobiety w Polsce będą w pełni korzystać z praw człowieka, będziemy świętować. Póki co są nam one po cichu, konsekwentne odbierane − mówią węgorzewskie Dziewuchy i dodają: − Wiemy, że Dzień Kobiet nadejdzie.

W Dniu Kobiet demosntrantki także rozdawały upominki: ulotki informujące o tym, czym jest feminizm, o proteście kobiet, o przebiegu ciąży, te zatytułowane "Lubię seks" (obalające mity o seksie), uświadamiające na temat przemocy. Chętni dopisywali swoje życzenia dla kobiet.  

 

O akcji w Węgorzewie w materiale na stronie OKO.press: https://oko.press/dzien-wkurzonych-kobiet-wegorzewo-sanok-walbrzych-swinoujscie-zgorzelec/ 


(as/BP)
Fot. Archiwum Młodzieżowej Rady Miejskiej w Węgorzewie, Anna Styrańczak

 

Opublikowano: 12 marca 2018 13:56

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 753

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl