O aktywności obywatelskiej w bibliotece

 (link otworzy duże zdjęcie)
Jako jedna z 50 w kraju węgorzewska Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna wzięła udział w projekcie Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej. Mowa o debacie na temat aktywności obywatelskiej, która odbyła się w progach biblioteki w czwartek, 19 maja.

Na zaproszenie placówki w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele węgorzewsich organizacji pozarządowych, działacze samorządowi, przedsiębiorcy, nauczyciele, wolontariusze (25 osób). 

− Uznaliśmy, że biblioteka jako ośrodek skupiający wokół siebie ludzi aktywnych jest najlepszym miejscem na taki dialog. Przypuszczaliśmy, że będzie to ciekawe spotkanie − i nie zawiedliśmy się − mówi Katarzyna Subotowicz, dyrektorka M-GBP w Węgorzewie.

Spotkanie poprowadził Zbigniew Mieruński, animator społeczny z Gołdapi, prezes Gołdapskiego Funduszu Lokalnego. Uczestnicy debaty wskazywali czynniki motywujące do zaangażowania obywatelskiego, ułatwiające działalność społeczną, wypunktowywali także oczekiwania wobec lokalnego samorządu.

− Przepływ informacji to podstawa w każdym działaniu, ale do osiągnięcia sukcesu potrzebne jest wsparcie ze strony sektora publicznego − na każdym poziomie: merytorycznym, finansowym, formalnym. Ten ostatni aspekt też jest ważny, wiem, że procedury bywają utrudnieniem − mówiła Karolina Herbaczewska, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej w Węgorzewie.

− Ważne, by każdy obywatel miał świadomość, że jego sygnał zostanie rozpatrzony, że współdecyduje o tym, co dzieje się wokół niego − podkreślała Wioletta Banasiewicz, dyrektorka biura Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka Wielkie Jeziora Mazurskie w Węgorzewie.

Co nas motywuje do aktywności? Chęć zmieniania świata na lepsze, niesienia pomocy − co do tego nikt nie miał wątpliwości.

− W przypadku osób empatycznych często jest to odruch bezwarunkowy: wyciągam rękę do drugiego człowieka, bo widzę, że tego potrzebuje. Kiedy robię zakupy schorowanej sąsiadce, pomagam jej ugotować obiad czy dotrzeć do lekarza, nie zastanawiam się: po co. Po prostu czuję, że tak trzeba − dzieliła się doświadczeniem wolontariuszki Anna Kaziul-Żegarska, węgorzewianka.

− A jeśli działam na rzecz ogółu, to wystarczy, że utożsamiam się z moją społecznością, bym czuła, że robię to także dla siebie − mówiła Dorota Giczewska, dyrektorka węgorzewskiego Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk (także obecny podczas debaty):

− W gminie Węgorzewo działa około pięćdziesięciu organizacji pozarządowych − to dużo. Wśród nich wiele jest niezwykle aktywnych, prężnych. To cieszy i jest dowodem tego, że społecznicy znajdują tu dobry grunt do działania.  

Wnioski ze wszystkich majowych dyskusji lokalnych zostaną zebrane i przedstawione podczas XI Kongresu Obywatelskiego w listopadzie 2016 r. Znajdzie się tam także głos węgorzewian

 

Projekt Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej realizuje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Kongresy Obywatelskie od 10 lat są miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu (wśród uczestników kongresowych dyskusji znaleźli sięm.in.: Jan Englert, Lech Wałęsa, Joanna Szczepkowska, Jacek Żakowski)

Zobacz film na temat działalności społecznej, który obejrzeli uczestnicy debaty w Węgorzewie. Wśród wypowiadających się: Maciej Witucki, przewodniczący Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego, prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, s. Małgrorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty Chleb Życia: https://www.youtube.com/watch?v=tH9fj7nyiuw

Kongres Obywatelski na Facebooku: https://www.facebook.com/KongresObywatelski/?fref=ts

#debaty2016

Zobacz listę organizacji pozarządowych działających w Węgorzewie:

http://wegorzewo.pl/cms/19491/organizacje_pozarzadowe


as (Biuro Promocji/Urzad Miejski w Węgorzewie)
Fot. Anna Styrańczak (Biuro Promocji/Urzad Miejski w Węgorzewie)

 

Opublikowano: 19 maja 2016 15:40

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Załączniki:

Prezentacja do pobrania [567.7 KB]

Powiązane wiadomości:

Wyświetleń: 920

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl