Szlak żeglowny na Wielkich Jeziorach Mazurskich otwarty. Komunikat Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie

 (link otworzy duże zdjęcie)
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie informuje: droga wodna Pisz – Węgorzewo w systemie Wielkich Jezior Mazurskich otwarta.

Zamknięcie szlaku żeglownego na Wielkich Jeziorach Mazurskich (ogłoszone ze względu na wysoki poziom wód) odwołane. Gdzie można żeglować? Po szlaku od jez. Roś w Piszu do rzeki Węgorapy w Węgorzewie po jeziorach: Seksty, Śniardwy, Mikołajskim, Tałty, Tałtowisko, Kotek, Szymon, Szymoneckim, Jagodnem, Bocznym, Niegocin, Tajty, Kisajno, Dargin, Łabap, Kirsajty, Mamry, Święcajty oraz na łączących te jeziora kanałach (z wyjątkiem Kanału Niegocińskiego), a także po szlaku od Jeziora Ryńskiego w Rynie do Nidzkiego (do 3 km na granicy rezerwatu Jezioro Nidzkie) wraz z jeziorami Bełdany, Guzianka Mała, Guzianka Wielka i Kanałem Nidzkim.

Otwarta jest też droga wodna rzeki Pisy (od jeziora Roś do ujścia Pisy do Narwi). Utrudnienia żeglugowe na Pisie: głębokość tranzytowa dla całego szlaku wynosi 0,50 m przy stanie wody na wodowskazie w Piszu: 189 cm. Możliwe powalone drzewa w nurcie rzeki ze względu na nasiloną presję bobrów, a także zmieniający się nurt rzeki. Brak oznakowania nawigacyjnego.

 

Utrudnienia żeglugowe

▪ Głębokość tranzytowa na kanałach oraz jez. Kotek i Szymon wynosi 1,2 m, w Bramce Sekstyńskiej – 1,4 m, a na pozostałych jeziorach – 2,2 m; lokalne oznakowane wypłycenie – Przeczka, oznakowana płycizna na jeziorze Roś przed wejściem do Kanału Jeglińskiego. Podana głębokość tranzytowa odnosi się do wartości wody średniej – odczyt na wodowskazie w Giżycku – 119 cm;

▪ Trwa remont ubezpieczeń brzegów Kanału Jeglińskiego. Na całej długości kanału obowiązuje oznakowanie nawigacyjne dostosowane do prowadzonych tam robót;

▪ Trwa remont ubezpieczeń Kanału Niegocińskiego, dlatego kanał w sezonie nawigacyjnym 2017 będzie całkowicie zamknięty dla żeglugi.

▪ Trwają prace związane z przebudową mostu drogowego nad kanałem Piękna Góra. Planowany czas zakończenia prac: 30 czerwca 2018 r. Od 26 czerwca 2017 r. planowane są prace w obrębie światła kanału – będą utrudnienia w ruchu żeglugowym. Na kanale zostanie wystawione dodatkowe oznakowanie nawigacyjne na czas robót.

Dodatkowo poza szlakiem wodnym na Wielkich Jeziorach Mazurskich najbardziej niebezpieczne miejsca oznakowało Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

 

Informacji o aktualnych warunkach żeglugowych udzielają pracownicy nadzoru wodnego w Giżycku; tel.: 87 428 29 46 (w godz. 7.00-14.00)

Stany wód na bieżąco: www.warszawa.rzgw.gov.pl/OKI/stany_wod.html

 

Komunikat zamieszczono na podstawie art. 92 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2015 r. poz. 469) oraz art. 43 ust. 6 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 1458)

(as/BP)
Fot. Anna Styrańczak (BP/UM)

Opublikowano: 23 czerwca 2017 13:33

Kategoria: Komunikaty

Powiązane wiadomości:

Wyświetleń: 564

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl