Uwaga na kleszcze! Chroń siebie i swoje zwierzęta

 (link otworzy duże zdjęcie)

Jeszcze kilkanaście lat temu o kleszczach nie mówiło się tak wiele. Dziś nawet z krótkiego spaceru po parku miejskim można wrócic z kilkoma pasożytami. Gdy tylko temperatura przekroczy 8° C, uaktywniają się kleszcze. Im łagodniejsza zima, im bardziej wilgotne lato, tym ich więcej.

Główne zagrożenie, jakie stanowią te pajęczaki dla ludzi, to przenoszenie boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Do zakażenia dochodzi w czasie ukłucia, kiedy następuje bezpośrednie wprowadzenie zarazków do krwi. Warto też wiedzieć, że do zakażenia może dojść podczas spożywania niepasteryzowanego mleka lub jego przetworów. I tam może znajdować się wirus kleszczowego zapalenia mózgu!

Przed nami maj, wiosna w pełni. Kiedy nadejdą słoneczne dni, kto się oprze pokusie spacerowania, napawania się otaczającą nas wspaniałą mazurską przyrodą? Chyba nikt! Jak się chronić?

Idąc do lasu, na wyprawę po zagajnikach, łąkach, obuwaj wysokie buty, ubieraj się w długie spodnie. Bluza z długim rękawem, coś na głowę − to podstawa. Raczej nie kładż się na trawie, nie siadaj pod krzewami. Nie zawadzi mieć przy sobie środek odstraszający kleszcze (dostępne w każdej aptece, drogerii). Po powrocie do domu jak najszybciej dokładnie obejrzyj całe ciało.

Masz psa, kota? Zwróć uwagę na czworonożnego przyjaciela, on też jest łatwym łupem dla kleszcza.

 

A skoro już się wczepił...

Kleszcza, który już zdążył wpić się w skórę, natychmiast trzeba usunąć. Najlepiej pęsetą. Ujmij pajęczaka tuż przy skórze i pociągnnij ku górze zdecydowanym ruchem. Miejsce ukłucia zdezynfekuj. Nie potrafisz? Zwróć się o pomoc do lekarza. Nie smaruj kleszcza żadną substancją! W ten sposób tylko zwiększysz ryzyko zakażenia

 

(źródło: PSSE w Węgorzewie)
Fot. Internet

Opublikowano: 28 kwietnia 2017 15:58

Kategoria: Ogłoszenia

Wyświetleń: 463

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl