Półmetek wakacji za nami, idzie kolejna fala upałów. Przypominamy: ostrożnie ze słońcem i wodą! Załączamy ulotki z przydatnymi informacjami!

 (link otworzy duże zdjęcie)

Sezon urlopowy w pełni. Za nami półmetek wakacji, przed nami, według prognoz, kolejna fala upałów. Apelujemy o rozwagę! By wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Prawdziwego gorącego lata w tym roku jak na lekarstwo − tym chętniej korzystamy z "tropikalnej" aury. Kusi las, kuszą trasy rowerowe, a najbardziej kusi woda. Pamiętajmy, że jezioro czy morze to jednak nie tylko relaks, ale także mnóstwo zagrożeń. Skutki brawurz podczas kąpieli i niedostatecznej opieki nad dziećmi mogą być tragiczne. Policja przypomina o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w okolicach jezior.

Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.

Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

Warto poznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.

Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody, zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!

Po wylegiwaniu się na słońcu nie wchodźmy od razu do wody! Zanurzając się stopniowo unikniemy szoku termicznego.

Na łódkę, kajak, rower wodny wkładajmy kapok.

Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody.

Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

 

Zapamiętaj te numery

numer alarmowy 112
Policja 997
pogotowie ratunkowe 999
ratownicy wodni 601 100 100

 

 

 

Działania Policji na rzecz bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych realizowane są w partnerstwie międzyinstytucjonalnym, czego przekładem jest m.in. współpraca z organizacjami ratowniczymi, współpraca z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym realizowana na podstawie porozumienia zawartego między Komendantem Głównym Policji a Prezesem Zarządu Głównego Wodnego ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w 2007 r.

W ramach działań prewencyjnych na terenie całego kraju policjanci przeprowadzają kontrole miejsc wypoczynku. Policja na rzecz bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych inicjuje i realizuje działania profilaktyczne, programy, akcje, kampanie

(as/BP, wg materiałów KG Policji)

Opublikowano: 08 sierpnia 2017 08:13

Kategoria: Ogłoszenia

Załączniki:

ulotka - biwak, żmija, kleszcze [1.3 MB]

ulotka - jacht [782.45 KB]

ulotka - kleszcze, wścieklizna, niewybuchy [1.24 MB]

ulotka - rower, auto, autokar [1.16 MB]

ulotka - system ostrzegania, telefony [913.06 KB]

ulotka - upały, burza, wiatr, woda [1.27 MB]

Wyświetleń: 318

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl