Sport: Pozostałe, impreza dla rodziców z dziećmi, impreza plenerowa, impreza płatna, impreza otwarta

Green Tour: do Sztynortu

17 czerwca 2018 od: 09:00 do 15:00
Węgorzewo , Węgorzewo, węgorzewski, warmińsko-mazurskie
Miejsce: gmina Węgorzewo
Zapraszamy na cykl wycieczek rowerowych Green Tour.

Do Sztynortu: około 40 km. Trasa wymagająca! Wyprawa do sztynorckiego pałacu i kaplicy rodu von Lehndorff. Mazurskie krajobrazy, wielka polityka i nieudany spisek.

− Przed nami wyprawa do sztynorckiego pałacu i kaplicy rodu von Lehndorff − mówi dr Jerzy Marek Łapo, historyk, publicysta, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, który pokieruje wyjazdem. − Będzie to podróż po dawnych włościach jednego z najbogatszych rodów na Mazurach. Jego początki sięgały jeszcze czasów przedkrzyżackich, a w drzewie genealogicznym Lehndorffów znajdują się współcześnie panujący w Wielkiej Brytanii. Będziemy przemierzać Puszczę Sztynorcką, zajrzymy do pałacu i parku, w którym odbywały się huczne przyjęcia na cześć biskupa poety Ignacego Krasickiego, a ostatnim rezydentem był Joachim Ribbentrop, pod bokiem którego snuto plany nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. Zobaczymy także postępy renowacji sztynorckiej kaplicy, która łączyła niegdyś funkcję hrabiowskiego kościółka i rodowego grobowca.

 

Terminarz Green Tourów:

17 czerwca Do Sztynortu

24 czerwca Do Radziej

2 września Nad Oświn

9 września Węgorzewskie opłotki

 

Zgłoszenia (najpóźniej na pięć dni przed terminem wycieczki) przyjmowane są w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Węgorzewie (ul. Turystyczna 13) w godz. 7.30-15.30; tel.: 87 428 52 34, 507 049 845; sport@umw.internetdsl.pl

*

Trasy rowerowe są niewątpliwymi skarbami Węgorzewa i okolic. Podróżując „na kółku”, jak to niegdyś mówili Mazurzy, urzeka nas mazurski krajobraz, a czasami sielskość i spokój prowincji. Zapatrzeni w „pasące” się bociany czy żurawie nie zawsze dostrzegamy pamiątki przeszłości – wielokrotnie intrygującej, barwnej, a zarazem skomplikowanej – jak na mazurskie pogranicze kulturowe przystało. 

(as/BP)
Fot. Anna Styrańczak (BP/UM)

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl