Sport: Pozostałe, impreza dla rodziców z dziećmi, impreza plenerowa, impreza otwarta

Green Tour: do Radziej

24 czerwca 2018 od: 09:00 do 16:00
Wegorzewo, Węgorzewo, węgorzewski, warmińsko-mazurskie
Miejsce: gmina Węgorzewo
Zapraszamy na cykl wycieczek rowerowych Green Tour.

Do Radziej: około 40 km. Trasa wymagająca! Wyprawa „brunatnym szklakiem”, pośród niemieckich kwater wojennych w Mamerkach i Radziejach.  

− Nie wszyscy wiedzą, że w czasie II wojny światowej Mazury stały się regionem, w którym zbudowano sieć kwater dostojników III Rzeszy. Tutaj ukrywali się, tu też powstawały zbrodnicze plany, wśród nich szczegóły koncepcji wymordowania europejskich Żydów, co zatwierdzono podczas konferencji w podberlińskim Wannsee − mówi dr Jerzy Marek Łapo, historyk, publicysta, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, który pokieruje wyjazdem. − Pojedziemy „brunatnym szklakiem”, pośród żelbetowych reliktów hitlerowskich kwater wojennych, które zrządzeniem losu, a może historii, nie zostały wysadzone w powietrze, tak jak Wilczy Szaniec pod Kętrzynem. W Mamerkach, osławionych mitem Bursztynowej Komnaty, zobaczymy budowle głównej kwatery wojsk lądowych, a w Radziejach polowej siedziby szefa kancelarii Rzeszy Hansa Lammersa. Zajrzymy także do urokliwego radziejskiego kościółka, który ponoć zaprojektował sam pruski królewicz. Będzie też o barwnogłówkach królewieckich – rasowych gołębiach, z hodowli których zasłynął jeden z tutejszych pastorów. Nie zabraknie też opowieści o duchach.

 

Terminarz Green Tourów:

17 czerwca Do Sztynortu

24 czerwca Do Radziej

2 września Nad Oświn

9 września Węgorzewskie opłotki

 

Zgłoszenia (najpóźniej na pięć dni przed terminem wycieczki) przyjmowane są w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Węgorzewie (ul. Turystyczna 13) w godz. 7.30-15.30; tel.: 87 428 52 34, 507 049 845; sport@umw.internetdsl.pl

*

Trasy rowerowe są niewątpliwymi skarbami Węgorzewa i okolic. Podróżując „na kółku”, jak to niegdyś mówili Mazurzy, urzeka nas mazurski krajobraz, a czasami sielskość i spokój prowincji. Zapatrzeni w „pasące” się bociany czy żurawie nie zawsze dostrzegamy pamiątki przeszłości – wielokrotnie intrygującej, barwnej, a zarazem skomplikowanej – jak na mazurskie pogranicze kulturowe przystało. 

(as/BP) 
Fot. Anna Styrańczak (BP/UM)

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl