Spotkania: impreza darmowa

Studium wiedzy o regionie. Krystyna Jarosz: "Miejsca zbrodni na obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego..."

19 stycznia 2017 od: 16:30 do 18:00
ul. Portowa 1, Węgorzewo, węgorzewski, warmińsko-mazurskie
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Kultury Ludowej

Muzeum Kultury Ludowej zaprasza na spotkanie z Krystyną Jarosz, historyczką. Tytuł wykładu: Miejsca zbrodni na obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego w Prusach Wschodnich - upamiętnienie.  

20 stycznia 2017 roku mija 75. rocznica konferencji w Wannsee. Narada ta przypieczętowała los milionów ludzi. Wzięło w niej udział 15 wysokich rangą przedstawicieli ministerstw i urzędów Trzeciej Rzeszy oraz SS. Tematem spotkania pod przewodnictwem szefa policji bezpieczeństwa i SD Reinharda Heydricha była zagłada 11 milionów europejskich Żydów. Wystarczyło 90 minut, by uczestnicy konferencji porozumieli się co do istoty sprawy do tzw. "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Protokół z narady, który sporządził główny koordynator i wykonawca planu Adolf Eichmann, jest kluczowym dokumentem Holokaustu.
Na 15 stronach wyszczególniono bez większych zawoalowań sposoby likwidacji Żydów. Drobiazgowo wyliczono, że chodziło o 11 milionów "żyjących w Europie Żydów". Kontynent miał być "przeczesany od zachodu na wschód", a "ewakuowani Żydzi" umieszczani w "gettach przejściowych". Osoby zdolne do pracy miały być zatrudniane przy budowie dróg. Zakładano przy tym, że "większość bez wątpienia odpadnie w sposób naturalny" i polecono "odpowiednio potraktować resztę". Rozkaz brzmiał: "Zagłada poprzez pracę".
Zapraszam na wykład z prezentacją multimedialną. (MKL)

Wydarzenie w ramach cyklu Studium wiedzy o regionie

Strona MKL: http://www.muzeum-wegorzewo.pl/ 

(as/BP)

Załączniki:

Plakat do pobrania [664.38 KB]

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl