Kultura: impreza darmowa

Kaziuki nad Węgorapą

04 marca 2017 16:00
ul. Gen. J. Bema 14, Węgorzewo, węgorzewski, warmińsko-mazurskie
Miejsce: Węgorzewskie Centrum Kultury
Przed nami Kaziuki nad Węgorapą czyli doroczne spotkanie z tradycją wileńską w Węgorzewskim Centrum Kultury.

W programie imprezy jak zawsze znalazł się Kaziukowy Kiermasz i koncert. Już od godz. 16.00 w korytarzu WCK można będzie kupić palmy wileńskie, kwiaty z bibuły, ceramikę, tradycyjne przysmaki.

O godz. 17.00 rozpocznie się część astystyczna na scenie WCK. Wystąpią: zespół Absolwent z Budr, węgorzewskie chóry Ojczyzna (parafia pw. św. św. Piotra i Pawła w Węgorzewie) i Moderato (WCK) oraz gość specjalny, zespół Czerwone Maki z Jawniun (okręg wileński na Litwie).

Organizatorzy: WCK, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Biuro Promocji jest patronem medialnym wydarzenia

 

O tradycji

Kaziuki to tradycja wileńska sięgająca czterystu lat. Niegdyś był to odpustowy jarmark organizowany w Wilnie 4 marca, na świętego Kazimierza. Były pochody, kuglarze, przebierańcy. Wcześniej, 3 marca, Kaziuki rozpoczynały nieszpory, następnego dnia uroczyste msze miały miejsce w katedrze oraz w kościele św. Kazimierza. Specjalnością kaziukowych jarmarków były obwarzanki smorgońskie, piernikowe serca, wyroby z wikliny i drewna (m.in. faski na miód, grzebienie do przędzy, kołatki, zabawki i instrumenty muzyczne, palmy wielkanocne i ceramikę (misy, dzbany, lichtarze i bańki, gwizdki, piszczałki). wg Wikipedii

(as/BP)
Fot. Anna Styrańczak (BP/UM)

Załączniki:

Plakat do pobrania [1.92 MB]

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl