Koncerty: Jazz, impreza darmowa, impreza plenerowa, impreza otwarta

Węgorapa Jazz: Jazz Band Ball Orchestra i Stanley Breckenridge

12 sierpnia 2017 od: 20:00 do 22:00
plac Wolności, Węgorzewo, węgorzewski, warmińsko-mazurskie
Wstęp wolny
Miejsce: plac Wolności

Gwiazdą wieczoru będzie Jazz Band Ball Orchestra z Stanley'em Breckenridge'm, amerykańskim wokalistą i showmanem

Jazz Band Ball Orchestra to fenomen na skalę polską i światową. Trudno znaleźć zespół, który byłby aktywny przez ponad pół wieku i wciąż cieszył się niesłabnącym powodzeniem fanów – od kilku dekad JBBO zdobywa pierwsze miejsce w kategorii „jazz tradycyjny” w ankiecie czytelników pisma Jazz Forum.

Jazz Band Ball został utworzony w 1962 przez krakowskiego trębacza Jana Kudyka. W pierwszym składzie znaleźli się: Jan Boba, Jacek Brzycki, Zdzisław Garlej, Ryszard Kwaśniewski, Marek Podkanowicz i Tadeusz Wójcik. Grupa zadebiutowała na Konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej i od razu zdobyła I nagrodę; w następnym roku JBBO zwyciężyła w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą. Wkrótce zaczęła występować w Polsce (Jazz Jamboree) i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, NRD, Austrii. W latach 70. i 80. koncertowała na festiwalach w Hadze, Oberhausen oraz wielokrotnie na Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento, gdzie powstał nawet fan club zespołu. Początkowo JBBO wykonywała muzykę dixielandową; stopniowo styl zespołu ewoluował – dziś ich muzyka jest syntezą jazzu nowoorleańskiego, swingu z elementami bebopu, bluesa, polskiego folkloru i latino. Duży udział w tych zmianach mieli nowi członkowie zespołu pozyskani w latach 80. 90., szczególnie Wojciech Groborz, znakomity pianista i aranżer oraz perkusista Wojciech Jamioł.

JBBO współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami (m.in. Wallacem Davenportem, Kennym Ballem, Chrisem Barberem) oraz wokalistkami z Polski, Europy i USA (m.in. Angi Domdey, Silvią Droste, Janice Harrington i Jean Shy). Obecnie rolę wokalisty i showmana pełni Amerykanin Stanley Breckenridge. Od pewnego czasu Jana Kudyka zastępuje młody trębacz Michał Bylica

(Bogdan Chmura, http://www.nospr.org.pl/pl/koncerty/72/stanley-breckenridge-jazz-band-ball-orchestra)

 

Organizator koncertu: Węgorzewskie Centrum Kultury

(as/BP)
Fot. Interrnet

Zdjęcia:

Załączniki:

Plakat do pobrania [287.25 KB]

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-web.pl