jezioro Mamry

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. węgorzewski, gm. Węgorzewo, Węgorzewo, Jezioro Mamry

Kategorie: Woda: Jeziora

Drugie co do wielkości (po Śniardwach) w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Powierzchnia jeziora: ok. 10 tys. ha, maksymalna głębokość: 43,8 m. Wody Mamr zaliczane są do II klasy czystości.  Wyspy na tym jeziorze, wśród nich Upałty, należą do Rezerwatu Wysp na Jeziorach Mamry i Kisajno.

Przez jezioro prowadzi trasa żeglugowa: Węgorzewo-Giżycko-Mikołajki-Pisz-Ruciane Nida. Do samego Węgorzewa wpłynąć można Węgorapą i Kanałem Węgorzewskim. Zawijają tu statki Żeglugi Mazurskiej, żeglarze mają do dyspozycji ekologiczną marinę, wiele przystani oraz kilka portów: port Keja, port Klubu Morskiego LOKAhoj CzarterMamry Yacht Czarter, Róża Wiatrów, Piękny Brzeg (ten ostatni w budowie). Poza Węgorzewem cumować mogą w portach w Trygorcie (Sealand Travel), w Kietlicach, a także na Święcajtach (zaliczanych do kompleksu jeziora Mamry): w Kalu i w Ogonkach.

Do brzegu tego malowniczego akwenu z Węgorzewa dojdziemy pieszo lub dojedziemy rowerem ścieżką wiodącą z centrum miasta (obok zamku krzyżackiego), a dalej wzdłuż Węgorapy i Kanału Węgorzewskiego (jest to część trasy rowerowej Pętla Węgorzewska). Autem do Mamr mozna dotrzeć ulicą Zbożową lub zjeżdżając w drogę gruntową z ulicy M. Kopernika. Wymienione trasy doprowadzą nas na plażę miejską i molo, z którego zarówno węgorzewianie, jak i turyści chętnie podziwiają bajeczną o każdej porze roku panoramę Mamr.

Uwaga, rowerzyści! Jezioro można okrążyć malowniczą trasą Mała Pętla Mamr. Polecamy!

Najpopularniejsze plaże w gminie Węgorzewo:

as/Biuro Promocji UM w Węgorzewie
Fot. Anna Styrańczak/Biuro Promocji UM w Węgorzewie, Jarosław Durzyński/Studio Fokus

Zdjęcia:

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-jst.pl