jezioro Święcajty

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. węgorzewski, gm. Węgorzewo, Węgorzewo

Kategorie: Woda: Jeziora

Jeden z najbardziej malowniczych akwenów Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, część kompleksu jeziora Mamry. Powierzchnia jeziora: ok. 870 ha, maksymalna głębokość: 28 m.

Do Święcajt z Węgorzewa dotrzemy łatwo zarówno pieszo, jak i rowerem czy autem. Najprostsza droga z ulicy Jasnej doprowadzi nas wprost do (strzeżonej w sezonie) plaży miejskiej "Kal" na Zatoce Paluszek oraz ośrodka Zatoka Kal (i dalej – do samego Kalu, gdzie na żeglarzy czekają niewielkie przystanie jedna obok drugiej). Z plaży drogą gruntową ciągnącą się równolegle do linii brzegu dotrzeć można do portu Róża Wiatrów, dalej do punktyu widokowego na Wzgórzu nad Święcajtami ze starym cmentarzem wojennym i wreszcie do ośrodka Piękny Brzeg (gdzie na plażowiczów czeka nowe atrakcyjne miejsce wypoczynku, w budowie jes także przystań żeglarska). Jest to część rowerowej trasy Pętla Węgorzewska. Wzdłuż brzegu Święcajt prowadzi także rowerowy szlak Mała Pętla Mamr. Autem z Węgorzewa nad jezioro dojedziemy drogą krajową 63 (za Górą Konopki należy skręcić w prawo).

Jezioro leży na szlaku wodnym: z Mamr kajakiem, motorówką czy żaglówką wpłynąć na Święcajty można Kalską Bramką. Na tym nie koniec: ujściowy odcinek rzeki Sapiny łączy Święcajty z jeziorem Stręgiel

Warto wiedzieć, że w Kalu znajduje się baza Centrum Szkoleniowego Policji (Zakład Szkoleń Specjalnych). Szkoleni są tu policjanci pełniący służbę na wodach, także nurkowie.

Najpopularniejsze plaże w gminie Węgorzewo:

(as/BP)
Fot. Anna Styrańczak (BP/UM)

Zdjęcia:

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-jst.pl