molo na Mamrach

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. węgorzewski, gm. Węgorzewo, Wegorzewo

Kategorie: Punkty widokowe

Molo-falochron na Mamrach zbudowano w 2011 roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Ten punkt widokowy spacerowicze licznie odwiedzają o każdej porze roku. Umocnienia wykonane z głazów, które tworzyły tu swoisty bufor jeszcze zanim powstał obiekt, sprawia, że molo naturalnie wpisuje się w krajobraz.

Do molo dojdziemy pieszo lub dojedziemy rowerem ścieżką wiodącą z centrum miasta (obok zamku krzyżackiego), a dalej wzdłuż Węgorapy i Kanału Węgorzewskiego. Jest to część trasy rowerowej Pętla Węgorzewska. Autem do molo można dotrzeć ulicą Zbożową lub zjeżdżając w drogę gruntową z ulicy M. Kopernika. 

Ławki, stojaki na rowery, latarnie – wszystko to sprawia, że molo jest doskonałym miejscem na odpoczynek po długim spacerze czy przejażdżce. Latem, o zachodzie słońca, kiedy żaglówki spływają do portów, widok z molo jest wyjątkowy, zapierający dech w piersiach. Widowiskowa panorama to niejedyny powód, dla którego lokalizację molo można uznać za wyjątkową: podziwiając malowniczy mazurski pejzaż warto wiedzieć, że to część obszaru chronionego krajobrazu krainy Wielkich Jezior Mazurskich (objęte są nim całe Mamry), a tuż za plażą aż do Kalu ciągnie się użytek ekologiczny. W bliskim sąsiedztwie znajduje się obszar Natura 2000. Takie gatunki jak czapla siwa, perkoz rdzawoszyi, bąk, nurogęś, żuraw, kania to stali bywalcy najbliższej okolicy.

as/Biuro Promocji UM w Węgorzewie
Fot. Anna Styrańczak, Karol Kładko/Biuro Promocji UM w Węgorzewie

 

 

Zdjęcia:

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-jst.pl