Garncarnia w Kamionku Wielkim

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. węgorzewski, gm. Węgorzewo, Kamionek Wielki, Kamionek Wielki 1

Kategorie: Inne

Poszukiwanie ścieżek życia zaprowadziło nas do Pracowni, gdzie toczona czarka znana jest od momentu zagarnięcia w dłonie bryłki gliny i przywiezienia z lasu szczapy drewna, gdzie krąg popycha się bosą stopą a piec zaklina się przed paleniem. Tu z urody kształtów powstaje czarna ceramika − piszą o sobie Paweł Szymański i Marta Florkowska, gospodarze niezwykłego obiektu jakim jest pracownia garncarska w Kamionku Wielkim.

Oferta Garncarni skierowana jest do osób indywidualnych, a także do grup zorganizowanych, szkół, placówek edukacyjnych. Zajecia prowadzone są na miejscu, preacownia bierze też udział w imprezach plenerowych, spotkaniach dla dzieci, wydarzeniach kulturalnych.

Warsztaty garncarskie obejmują wykłady i praktyki.

  • Wykłady teoretyczne: materiałoznawstwo ceramiczne, tektonika naczyń, teoria suszenia i wypału, zasady konstruowania pieców i kół garncarskich, aranżacja pracowni.
  • Zajęcia praktyczne: wyszukiwanie i uzdatnianie naturalnych glin, naturalne plastyfikatory i dojrzewanie gliny, formowanie ręczne, podstawy formowania na kole garncarskim, specjalistyczne formowanie przykrywek, imadeł, wylewów i innych elementów-naczyń, naczynia wielodzielne, podstawy szkliwienia i zdobnictwa, suszenie naczyń, redukcyjny i utleniający wypał w piecach opalanym drewnem, hartowanie naczyń w zakwasie chlebowym.
  • Obok własnych propozycji właściciele Garncarni oferują przygotowanie zajęć dopasowane do oczekiwań gości.  

Nocleg na miejscu.

Autorskie propozycje kursów rzemiosła garncarskiego (trzy warianty) wraz z cennikiem na stronie Garncarni: http://garncarnia.art.pl/kursy-2/ 

W Pracowni wykorzystywana jest glina przygotowywana własnoręcznie, według odtworzonych, starych technologii. Można tu zamówić serie naczyń (na życzenie klienta), piec piekarniczy zbudowany dawną techniką, a nawet ręcznie wykonane meble i narzędzia, nieodzowne w wyposażeniu pracowni garncarskich.  

Kontakt:

e-mail: garncarnia@gmail.com

tel.: 609 729 512 (Paweł Szymański); 693 712 300 (Marta Florkowska)

http://garncarnia.art.pl/

(as/BP; za: http://garncarnia.art.pl/)
Na zdjęciu: Garncarnia podczas XXXIX Międzyanrodowego Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, nagrodzone (I miejsce) jako najładniejsze stoisko wystawiennicze
Fot. Anna Styrańczak (Biuro Promocji/UM)

Zdjęcia:

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-jst.pl