Kaziuki z diabelskimi skrzypcami, dziadami i puszką na szkołę w Jęczmieniszkach

 (link otworzy duże zdjęcie)

Cierp, duszo moja, a będziesz zbawiona, jak nie będziesz cierpieć, będziesz potępiooo-naaa...! Kto z Was jeszcze zawodzi refren znanej na Wileńszczyźnie "dziadowskiej" pieśni? Zaintonowaną przez Jerzego Zinkiewicza i Budzewiaków balladę podchwyciła cała widownia tegorocznych Kaziuków nad Węgorapą. Mało tego: dzięki niesamowitej grupie z Budr usłyszeliśmy wesołe brzmienie "diabelskich skrzypiec" (brawo, Dorota! Na zdj. u góry po lewej), pośmialiśmy się przy gawędach. Na marginesie: Budzewiaki w tym roku świętować będą 35-lecie. Nasze gratulacje i ukłony!

Swojski wilniucki klimat w Węgorzewskim Centrum Kultury zakorzenił się na dobre, a w tym roku − trzeba to przyznać − doroczne spotkanie z kulturą kresów wschodnich wypadło wyjątkowo! Wspólne śpiewanie, serdeczne brawa, chwile wzruszenia (jak przy pieśni repatriantów cudownie wykonanej przez Harmonię z Mariampola) nie miały końca. Jak to wśród rodaków.  

Kaziuki nad Węgorapą rozpoczęła prelekcja Tradycje Jarmarków Kaziukowych wczoraj i dziś zorganizowana przez węgorzewskie koło Wspólnoty Polskiej. Na scenie Węgorzewskiego Centrum Kultury w części artystycznej Kaziuków wystąpili: węgorzewskie chóry Ojczyzna i Moderato, wspomniana grupa Budzewiaki z Budzewa oraz goście z Litwy − zespół Harmonia z Mariampola i Czerwone Maki z Jawniun. Na wieść o węgorzewskich Kaziukach zgłosili się też do nas Gniewkowianie z Gniewkowa, którzy zaprezentowali i folklor kujawski, i repertuar... zaczerpnięty ze znanych operetek.  

Wydarzeniu towarzyszył "kaziukowy" kiermasz (ten zapach wędlin! Te misternie skrobane jaja!) oraz, jak w poprzednich latach, zbiórka pieniędzy na rzecz polskiej szkoły w Jęczmieniszkach na Litwie (rejon wileński, powiat niemenczyński). Kwestował przewodniczący Rady Miejskiej w Węgorzewie Tomasz Wierzchowski. Zebraliśmy 1237 zł.

Wśród widzów Kaziuków nad Węgorapą gościliśmy starostę powiatu niemenczyńskiego Edwarda Puncewicza

Organizatorzy wydarzenia: Gmina Węgorzewo, Węgorzewskie Centrum Kultury, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Samorząd Rejonu Wileńskiego

(as/BP)
Fot. Anna Styrańczak (BP/UM)

Opublikowano: 03 marca 2018 22:04

Kategoria: Aktualności

Wileńskie Kaziuki nad Węgorapą 2018

Filmy:

Wyświetleń: 1956

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-jst.pl