Festyny, pikniki: impreza darmowa, impreza plenerowa

41. Międzynarodowy Jarmark Folkloru

2018-08-04 - 2018-08-05
od: 09:00 do 20:00
plac Wolności, Węgorzewo, węgorzewski, warmińsko-mazurskie
Wstęp wolny
Miejsce: plac Wolności
Doroczna, największa taka impreza w regionie. W programie Międzynarodowego Jarmarku Folkloru: targi sztuki ludowej i rękodzieła, pokazy warsztatowe tradycyjnego rzemiosła, wystawy okolicznościowe (uczestnicy z Polski, a także z Białorusi, Rosji, Litwy, Ukrainy), wreszcie przegląd zespołów folklorystycznych, kapel i solistów z Polski i krajów ościennych (pierwszego dnia Jarmarku).

Co roku w przeglądzie bierze udział około 40 wykonawców przybliżając folklor grup etnicznych i narodowościowych zamieszkujących różne zakątki naszego województwa. W jury zasiadają specjaliści z dziedziny etnografii, etnologii, etnomuzykologii i folklorystyki (w tym roku w skład komisji wejdą: Anastazja Sidor, etnografka z Puńska, dr hab. Tomasz Rokosz, polonista, folklorysta, etnomuzykolog, pracownik Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz dr hab. Gustaw Juzala-Deprati, etnomuzykolog, folklorysta, profesor Uniwersytetu Łódzkiego). Warto wiedzieć, że jury nie tylko ocenia, ale także przeprowadza konsultacje z artystami (w zakresie repertuaru, gwary, maniery wykonawczej, stroju).

Laureaci Przeglądu Zespołów i Solistów Województwa Warmińsko-Mazurskiego odbywającego się podczas Jarmarku wytypowani zostaną do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Przed przeglądem odbędzie się koncert zeszłorocznych laureatów, którzy, jak co roku, w większości wrócili z Festiwalu w Kazimierzu z nagrodami: zespół śpiewaczy Zielona Dąbrowa z Nowej Wsi Ełckiej, który zdobył II miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych, węgorzewianin, Władysław Downarowicz, który za grę na harmonii otrzymał wyróżnienie w kategorii solistów instrumentalistów oraz kapela Łysozianie z Biskupca, która debiutowała na kazimierskiej scenie (dodajmy, że II miejsce w kategorii śpiewaków solistów II miejsce zajęła Elżbieta Kasznia z Rozóg. Niestety, pani Elżbieta nie będzie mogła odwiedzić Węgorzewa).

Drugiego dnia Jarmarku odbędą się koncerty grup folklorystycznych z Polski i zagranicy. Zobaczymy występy zespołów z różnych regionów Polski, m.in. z Kaszub, Pałuk czy Kurpi. Gośćmi naszej sceny będą grupy z Litwy i Rosji.

Certyfikat Warmia Mazury Product 

Organizator: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie (http://www.muzeum-wegorzewo.pl/

(as/BP)
Fot. Anna Styrańczak (BP/UM)

Zdjęcia:

Załączniki:

Plakat do pobrania [829.99 KB]

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-jst.pl