Spotkania: impreza darmowa

Klementyna Suchanow − nie tylko pisarka. Spotkanie z autorką głośnej biografii Gombrowicza

17 lutego 2018 od: 17:00 do 19:00
ul. gen. J. Bema 14, Węgorzewo, węgorzewski, warmińsko-mazurskie
Wstęp wolny
Miejsce: Węgorzewskie Centrum Kultury
Spotkanie z Klementyną Suchanow, pisarką, redaktorką i tłumaczką, naukowczynią, autorką Argentyńskich przygód Gombrowicza (2005), Królowej Karaibów (2013) i dwutomowej, monumentalnej biografii Gombrowicz. Ja, geniusz (2017) zrealizowanej w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To ostatnie dzieło niedawno czytane było na falach radiowej Trójki.

Gombrowicz. Ja, geniusz to podróż pełna zagadek i znaków zapytania. Zaczyna się na długo przed 1904 rokiem i kończy śmiercią pisarza. To nie tylko podróż, w czasie której z nieopierzonego ziemiańskiego syna wyrośnie pewny swej indywidualności twórca, kreujący zupełnie nowy język filozof i w końcu zmęczony sławą człowiek, to również wędrówka przez kompleksy polskiej – i nie tylko – literatury, historii, tradycji i obyczajowości (...) Choć trudno w to uwierzyć, Gombrowicz. Ja, geniusz to pierwsza pełna biografia pisarza. Klementyna Suchanow przez lata zbierała materiały, prowadziła rozmowy i podróżowała śladami Gombrowicza. Efektem jest monumentalne dzieło, w którym odbija się nie tylko Itek/Witold, ale także fermentująca kulturowo Europa XX wieku na tle skomplikowanych historycznych wydarzeń (https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/gombrowicz)

Klementyna Suchanow biografią Gombrowicz. Ja, geniusz udowodniła swoją biegłość nie tylko w kwestii znajomości spraw iberoamerykańskich. Równie kompetentnie przeanalizowała polskie i francuskie epizody z życia autora "Kosmosu". Nie pomija spraw kontrowersyjnych, a niekiedy wręcz szokująco drastycznych, co jej monumentalne dzieło o Witoldzie Gombrowiczu stawia w rzędzie absolutnie rzetelnych (http://culture.pl/pl/dzielo/klementyna-suchanow-gombrowicz-ja-geniusz)

Na wydarzeniu na Facebooku czytamy: Klementyna Suchanow o życiu i twórczości Witolda Gombrowicza wie więcej niż on sam, ale to nie jedyna pasja autorki. Pracę naukową Suchanow dzieli z wieloma aktywnościami nie tylko natury intelektualnej: uwielbia też podróże (Amerykę Łacińską zna równie dobrze, co Gombrowicza), a ostatnio głośno było o niej jako działaczce Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i Obywateli RP.

Spotkanie z wybitną biografką odbędzie się w sali kameralnej (I piętro) Węgorzewskiego Centrum Kultury. O biografię Gombrowicza autorstwa Klementyny Suchanow już dziś pytajcie w węgorzewskich księgarniach (w Book Book dostępna, w Książka Papier Nożyce na zamówienie).

 

Dołącz do wydarzenia na FB, zaproś znajomych: https://www.facebook.com/events/869268649924019/

Organizator wydarzenia: grupa obywatelska Dziewuchy Dziewuchom Węgorzewo


(as/BP)
Fot. Michał Szlaga (www.newsweek.pl)

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Miejski w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-jst.pl